Przygotowujemy liturgie i posługujemy do celebracji sakramentów
w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w naszej diecezji.
CHRZEST ŚWIĘTY
1. Termin chrztu należy ustalić w kancelarii parafialnej (wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o sakrament w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego). Jeśli chrzest ma się odbyć w innej parafii niż parafia zamieszkania należy uzyskać pozwolenie od proboszcza miejsca na chrzest w innej parafii. Następnie z tym pozwoleniem udajemy się do parafii, w której ma się odbyć chrzest i tam w kancelarii ustalamy termin i godzinę sakramentu.
Na chrzest w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego należy przewidzieć 30 minut. Jeśli po chrzcie ma być sprawowana Msza św. w intencji ochrzczonego należy doliczyć 1 godzinę dla mszy recytowanej lub 1,5 godz. dla mszy śpiewanej.
2. Kontaktujemy się z Gdańskim Środowiskiem Tradycji Katolickiej aby poinformować o ustalonym terminie i miejscu chrztu oraz umówić:
- kapłana udzielającego sakrament
- asystę ministrantów
- organistę lub scholę (wedle potrzeby)
W tym celu można podejść do zakrystii po dowolnej Mszy św. (optymalnie po Mszy św. niedzielnej), podejść do księdza lub napisać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
3. W dogodnym terminie Rodzice i Chrzestni ustalają spotkanie z księdzem lub ceremoniarzem aby omówić teologiczne i ceremonialne aspekty chrztu w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
4. W dniu chrztu przybywamy do kościoła odpowiednio wcześniej. Pamiętamy o przygotowaniu i zabraniu ze sobą świecy chrzcielnej oraz białej szatki. Świecę i szatkę należy przynieść do zakrystii przed liturgią.
KOMUNIA ŚWIĘTA
1. Przygotowanie do pierwszej Komunii Świętej odbywa się zgodnie ze zwyczajem Archidiecezji Gdańskiej w szkole lub w parafii zamieszkania dziecka.
2. Pierwsza Komunia Święta jest udzielana podczas niedzielnej Mszy św. Jeśli planujemy sakrament w kościele, w którym sprawowana jest w niedzielę Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, musimy udać się najpierw do swojej kancelarii parafialnej i uzyskać pozwolenie od proboszcza miejsca na sakrament w innej parafii. Następnie z tym pozwoleniem oraz z metryką chrztu dziecka udajemy się do parafii, w której ma być udzielona Pierwsza Komunia Święta i tam w kancelarii ustalamy termin sakramentu.
3. Kontaktujemy się z Gdańskim Środowiskiem Tradycji Katolickiej aby poinformować o umówionym terminie. W tym celu można podejść do zakrystii po dowolnej Mszy św. (optymalnie po Mszy św. niedzielnej), podejść do księdza lub napisać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
3. W dogodnym terminie Rodzice ustalają spotkanie z księdzem lub ceremoniarzem aby omówić ceremonialne aspekty liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
4. W dniu Pierwszej Komunii Świętej przybywamy do kościoła odpowiednio wcześniej. Rodzice razem z dzieckiem zajmują miejsce w pierwszej ławce. Pamiętamy o tym aby dziecko miało ze sobą świecę (najlepiej swoją świecę chrzcielną), którą trzyma zapaloną podczas Ewangelii oraz Kanonu Mszy św.
MAŁŻEŃSTWO
1. Termin sakramentu małżeństwa należy ustalić w kancelarii parafialnej (wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o sakrament w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego). Jeśli ślub ma się odbyć w innej parafii niż parafia zamieszkania (narzeczonej lub narzeczonego) należy uzyskać pozwolenie od proboszcza miejsca zamieszkania (narzeczonej lub narzeczonego) na ślub w innej parafii. Następnie z tym pozwoleniem udajemy się do parafii, w której ma się odbyć sakrament i tam w kancelarii ustalamy termin i godzinę ślubu.
Na obrzęd sakramentu małżeństwa w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego należy przewidzieć 30 minut. Jeśli po ślubie ma być sprawowana Msza św. w intencji nowożeńców należy doliczyć 1 godzinę dla mszy recytowanej lub 1,5 godz. dla mszy śpiewanej.
2. Kontaktujemy się z Gdańskim Środowiskiem Tradycji Katolickiej aby poinformować o ustalonym terminie i miejscu sakramentu oraz umówić:
- kapłana asystującego przy udzieleniu sakramentu
- asystę ministrantów
- organistę lub scholę (wedle potrzeby)
W tym celu można podejść do zakrystii po dowolnej Mszy św. (optymalnie po Mszy św. niedzielnej), podejść do księdza lub napisać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
3. W dogodnym terminie Narzeczeni ustalają spotkanie z księdzem lub ceremoniarzem aby omówić ceremonialne aspekty liturgii sakramentu w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
4. W dniu ślubu przybywamy do kościoła odpowiednio wcześniej. Pamiętamy o zabraniu ze sobą obrączek, które należy przynieść do zakrystii przed liturgią.