Z wielkim zaangażowaniem i radością współpracują z nami muzycy, którzy ukazują jak wielką przestrzeń dla muzyki liturgicznej posiada nadzwyczajna forma rytu rzymskiego. Z serca im dziękujemy za posługę i odkrywanie przed nami bogactwa muzyki sakralnej: chorału, polifonii i tradycyjnych pieśni.
Schola Cantorum KALOKAGATIA
Amatorski zespół wokalny złożony z pasjonatów muzyki sakralnej rozkochanych w pięknie liturgii katolickiej. Wchodzący w jej skład wokaliści, kantorzy i organiści posługują muzycznie na co dzień podczas celebracji Mszy świętych „trydenckich” w Trójmieście (głównie w kościele pw. św. Barbary w Gdańsku) wykonując regularnie szeroki repertuar gregoriański, pieśni narodowe oraz kompozycje polifoniczne – zwłaszcza epoki renesansowej. W ramach zespołu odbywa się także wzajemne doskonalenie z zakresu organowego akompaniamentu liturgicznego i improwizacji.
Do zespołu oprócz pasjonatów śpiewu należą także studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Schola realizowała się dotychczas głównie w ramach muzycznej warstwy Mszy świętych w formie przed- i posoborowej. Niedawno wykrystalizowała się koncertowa forma zespołu, który gromadzi się dziś wokół starogreckiej wartości „kalokagathii” (syntezy dobra i piękna), do której kantorzy starają się dążyć w swej artystycznej i życiowej postawie.
Zespół ma już za sobą pierwsze nagrody na festiwalach chóralnych:
Skład stały:
Tatiana Manczak-Rogalska, Hanna Roesler, Katarzyna Tomczyńska
Ze scholą współpracują wokalnie także wspaniali Goście.
Kontakt:
Kanały YouTube zespołu:
Joanna Orzeł
Kantor, organista Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Założyciel, kapelmistrz Kapeli Mariackiej przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Organizator koncertów — misteriów Kapeli Mariackiej w Bazylice Mariackiej i Kaplicy Królewskiej w Gdańsku oraz w innych wnętrzach sakralnych Trójmiasta. Współzałożyciel specjalności Muzyka Kościelna w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Indywidualne studia i szeroka praktyka chorału gregoriańskiego stały się impulsem dla podjęcia pracy naukowej.