Msze Trydenckie

w Polsce

Pokaż kościoły z mszą trydencką w Polsce na większej mapie

Z wielkim zaangażowaniem i radością współpracują z nami muzycy, którzy ukazują jak wielką przestrzeń dla muzyki liturgicznej posiada nadzwyczajna forma rytu rzymskiego. Z serca im dziękujemy za posługę i odkrywanie przed nami bogactwa muzyki sakralnej: chorału, polifonii i tradycyjnych pieśni.

 

Joanna Orzeł


 

 

Kantor, organista Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Założyciel, kapelmistrz Kapeli Mariackiej przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Organizator koncertów — misteriów Kapeli Mariackiej w Bazylice Mariackiej i Kaplicy Królewskiej w Gdańsku oraz w innych wnętrzach sakralnych Trójmiasta. Współzałożyciel specjalności Muzyka Kościelna w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Indywidualne studia i szeroka praktyka chorału gregoriańskiego stały się impulsem dla podjęcia pracy naukowej.

 

 

 

 

Jacek Bratke


Jacek Bratke

 

 

Organista, założyciel Schola Gregoriana Oliviensis, działającej przy parafii oo. cystersów w Oliwie, propagator chorału cysterskiego, twórczości kompozytorów należących do zakonu cystersów na przestrzeni wieków. Miłośnik improwizacji i współczesnej muzyki organowej. Wykształcenie w zakresie: muzyka kościelna, organy.

 

 

Cantate Fratres
pod dyrekcją Joanny Orzeł


„Cantate Fratres” (łac. śpiewajcie bracia) — zespół wokalny nawiązujący do starożytnych scholae cantorum (łac. szkoła śpiewu), zawiązany 3 czerwca 2012 r. w łonie Gdańskiego Środowiska Tradycji Katolickiej, skupiający osoby zainteresowane śpiewem muzyki sakralnej szczególnie podczas liturgii w klasycznym rycie rzymskim — tj. u samych źródeł inspiracji dawnych twórców. Jego zakres przedmiotowy obejmuje głównie chorał gregoriański oraz wielogłosowość i polifonię renesansową. W repertuarze nie brakuje również współczesnych opracowań wielogłosowych, których autorami są Paweł Bębenek, Jacek Gałuszka czy Joanna Orzeł. Grupa muzykalnych osób, pracująca w kameralnym składzie pod dyrekcją Joanny Orzeł, dokonuje oprawy muzycznej Mszy trydenckich w Gdańsku, zwłaszcza Mszy solennych. Podejmuje się także inicjatyw quasi-koncertowych przy współpracy różnych parafii archidiecezji gdańskiej. Do wydarzeń tego typu należą m.in. „Requiem Polskie”, „Misterium Zaduszkowe” oraz „Misterium Krzyża”. Charakterystyczną cechą zespołu jest, iż tworzą go osoby przeważnie w wieku akademickim. Zapraszamy do włączenia się w dzieło muzyczne! Kontakt pod adresem e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

Schola Gregoriana Oliviensis
pod dyrekcją Jacka Bratke


Schola Gregoriana Oliviensis

Chorał gregoriański jest dziedzictwem niemniej pięknym i cennym niż gotyckie katedry. Ukształtowany u początków tworzenia się liturgii Kościoła Rzymskiego sięga swoimi korzeniami do muzyki synagogalnej, syryjskiej, bizantyjskiej oraz greckiej. Skodyfikowany przez Grzegorza Wielkiego, upowszechniany przez benedyktynów, kartuzów, cystersów, przez stulecia był własnym śpiewem Kościoła — pełnym dostojeństwa, powagi i kontemplacji. Schola Gregoriana Oliviensis chce powracać do tej właśnie tradycji, dostrzegając jak bardzo jest potrzebna szczególnie dziś, gdy zgiełk i tandeta wdzierają się nawet w przestrzeń liturgii. Przywołując w swojej nazwie Oliwę chcą przypomnieć, że to właśnie stamtąd chorał gregoriański zaczął rozbrzmiewać na całe Pomorze Gdańskie. Zakon cystersów, obecny w Oliwie od końca XII wieku, był jednym z żywych źródeł wiary, kultury i cywilizacji, i przyczynił się znacznie do tworzenia europejskiej Civitas Christiana. Właśnie do tradycji cystersów, ich duchowości i osiągnięć w dziedzinie chorału pragną sięgać. Schola Gregoriana Oliviensis zapewnia oprawę muzyczną, m.in. w postaci chorału cysterskiego, Mszom trydenckim odprawianym w kościele oo. cystersów w Oliwie. Schola zaprasza mężczyzn do wspólnego odkrywania tego niezwykłego śpiewu! Kontakt pod adresem dyrygenta: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ponadto zapraszamy na fanpage scholi na Facebook'u: Schola Gregoriana Oliviensis.

Kontakt